Ostatnio bardzo popularna stała się uprawa warzyw (np. pomidorów) w donicach. Wynika to z faktu, że nie każdy miłośnik ogrodów może sobie pozwolić na tyle ziemi pod uprawy, ile by chciał. Poza tym wzrost cen warzyw sprawia, że nawet osoby bez działki ogrodowej eksperymentują z uprawą pomidorów w donicach. Poniżej podpowiadamy, jak to robić.
Spis treści:
Dlaczego uprawiać pomidory w donicach?
Pomidory lubią ciepłą glebę i do zdrowego wzrostu wymagają słońca przez 6-8 godz. dziennie. Czarne donice nagrzewają się i kumulują ciepło w ziemi. Ponadto można je ustawić w miejscu, w którym pomidory będą miały optymalne nasłonecznienie.
Poza tym pomidory mają duże wymagania co do podłoża. Większość gleb uprawianych od lat w przydomowych ogródkach ma słabe właściwości. Z tego powodu pomidory nie rozwijają się najlepiej. Natomiast do donicy można wsypać zakupioną w sklepie ogrodniczym odpowiednią ziemię, np. kompostową, która jest:
- wolna od patogenów grzybowych i szkodników,
- dobrze napowietrzona,
- łatwo przepuszczalna dla wody,
- z dodatkiem nawozów startowych,
- bogata w kwasy humusowe oraz cząstki torfu, które zatrzymują ogromne ilości wody i oddają ją w upalne dni. Humus buduje również właściwą strukturę gleby, dzięki czemu pomidor rozwija silny korzeń i czerpie składniki odżywcze całą jego powierzchnią.
Taka ziemia daje pomidorom uprawianym w donicach wspaniałe warunku do wzrostu i plonowania.
Jak uprawiać pomidory w donicach, aby pięknie rosły?
Pomidory uprawiane w donicach będą dobrze rosnąć pod warunkiem dobrania odpowiedniej wielkości pojemnika. Zaleca się, aby sadzonkę wsadzać do donicy o pojemności 7-10 l. Powinna mieć ona odpływ, aby nadmiar wody miał którędy uciec, i oczywiście podstawkę, z której roślina ją wciągnie w suchsze dni.
Poza tym kluczem do sukcesu w uprawie pomidorów w donicach jest również przygotowanie odpowiedniego podłoża. Na spód donicy trafia warstwa drenująca. Lepiej od kamieni sprawdzi się lżejszy keramzyt, który pozwoli przenosić pomidory w donicach z miejsca na miejsce. Następnie do ¾ pojemności pojemnika należy wsypać odpowiednią ziemię (dodatkowo można wymieszać ją z wierzchu z kompostem/nawozem) oraz wbić podpory dla pnących się pomidorów (zobacz już teraz preparaty do kompostowania i nawozy do ogrodu). Koniecznie trzeba to zrobić przed włożeniem sadzonki w celu uniknięcia uszkodzenia liści lub korzeni.
Jak sadzić sadzonki pomidora w donicy?
Jedni zalecają, aby przed włożeniem do donicy sadzonki pomidora dobrze namoczyć, a inni sadzą suche rozsady do zwilżonej ziemi. Można te metody połączyć. Warto również oberwać z sadzonki dolne liście. Dzięki temu na pędzie wyrośnie więcej korzeni, a roślina będzie bardziej stabilna i mniej podatna na zmiany warunków pogodowych. Ważne jednak, aby pozwolić miejscom po wyrwanych liściach wyschnąć.
Sadzonkę pomidora należy włożyć do donicy jak najgłębiej, ale tak, by liście nie dotykały podłoża. Ziemię wokół sadzonki można lekko ugnieść i dosypać w rozsądnych granicach, pamiętając o powyższej zasadzie. Następnie sadzonkę powinno się podlać wodą i ewentualnie kwasami humusowymi (tylko nie po liściach). Warto również oberwać pąki kwiatowe, bo dzięki temu roślina skupi się na rozwinięciu mocnego korzenia.
Jak dbać o pomidory w donicach?
Gdy sadzonka pomidora znajduje się już w donicy, najważniejsze jest regularne podlewanie. Z jednej strony nie można dopuścić, aby gleba w donicy przypominała błotko, a z drugiej, żeby całkowicie wyschła. Najlepiej co jakiś czas kontrolować wilgotność, wkładając palec. Jeżeli czuć, że końcówka jest zdecydowanie chłodniejsza i bardziej wilgotna – czas na podlewanie. Świetnie nadaje się do tego odstana woda o temperaturze pokojowej.
Młode pomidory w donicach wystawia się na zewnątrz po 15 maja, gdy ryzyko przymrozków jest niewielkie (w nasłonecznione miejsce). Gdy zawiążą się owoce, donice można przesunąć w bardziej zacienioną część ogrodu lub balkonu. Warto też wspomnieć, że do rozwoju roślina potrzebuje nawozów bogatych w azot, a później – do wytworzenia dorodnego owocu – bogatych w potas.
Tak w skrócie wygląda uprawa pomidorów w donicach. Ta metoda zapewnia obfite plony, ponieważ pomidory nie muszą walczyć z innymi roślinami o wodę, światło i składniki pokarmowe. A ty nie musisz walczyć z chwastami!
Chcesz wiedzieć więcej? Zastanawiasz się, jak uprawiać inne rośliny, jaki opryskiwacz akumulatorowy wybrać i na co zwracać uwagę w swoim ogrodzie? Odwiedź sklep wPolu.pl!
Artykuł zewnętrzny