Ubiegasz się o emeryturę w ZUS i chcesz dodatkowo zaliczyć opłacone składki z KRUS? Sprawdź, jak przebiega zaliczenie KRUS do emerytury ZUS! Przeczytaj, co to jest zwiększenie rolne i w jakiej kwocie jest wypłacane do każdej emerytury z ZUS-u. W poniższym artykule dowiesz się jak krok po kroku zaliczyć emeryturę rolniczą do ZUS!
Spis treści:
Co to jest zwiększenie rolne w ZUS?
Zwiększenie rolne przypada osobom, którym przysługuje prawo do emerytury z ZUS, a tym samym osiągnęły wiek emerytalny:
- 60 lat dla kobiet,
- 65 lat dla mężczyzn.
Zwiększenie rolne jest to pewna forma dodatku do emerytury z ZUS. Przysługuje ona osobie, która w okresie ubezpieczenia odprowadzała przez wybrany okres składkę na poczet Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Co więcej, przysługuje ona osobom, które ubiegają się o emeryturę, gdzie liczba lat składkowych na ubezpieczenie w KRUS-ie była u nich mniejsza niż 25 lat (tym samym nie uzyskały one prawa do emerytury rolniczej). Powiększenie emerytury o część rolną ustalane jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych i stanowi ona po 1% emerytury podstawowej za każdy rok opłaconych składek na ubezpieczenie społeczne rolników. Dla przypomnienia emerytura podstawowa wynosi 1429,60 zł.
Jak zaliczyć emeryturę z KRUS do ZUS?
W celu zwiększenia wysokości emerytury w ZUS o tzw. część rolną należy dostarczyć w tym celu odpowiednie dokumenty, które będą potwierdzały okres ubezpieczenia w KRUS. Poniżej przedstawiamy jakie zaświadczenia powinieneś złożyć, aby otrzymać dodatek do emerytury za okres pracy w gospodarstwie rolnym.
Wniosek o zwiększenie rolne
Pierwszym dokumentem, który musisz złożyć do ZUS-u, jest wniosek o zwiększenie rolne, w którym ubiegasz się o dodatkową część emerytury. Ten dokument możesz uzyskać bezpośrednio w placówce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Dokument potwierdzający płacenie składek z KRUS
Kolejnym istotnym dokumentem jest zaświadczenie otrzymane z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, które potwierdza okres płacenia składek na ubezpieczenie rolnicze. Warto pamiętać, że dokumenty możesz złożyć w dowolnym czasie. Jednak prawo do zwiększenia o część rolną zostaje ustalona dopiero od miesiąca, w którym złożyłeś wniosek.
Kto może skorzystać z zaliczenia emerytury rolniczej do ZUS?
Zwiększenie rolne przysługuje osobom, które uzyskały prawo do emerytury lub renty z ZUS. Ponadto mają ukończony wiek emerytalny, który dla kobiet wynosi 60 lat, natomiast dla mężczyzn 65 lat. Co więcej, osoby ubiegające się o to świadczenie muszą udowodnić cały okres składkowy KRUS, a tym samym, że podlegały pod ubezpieczenie społeczne rolników. Zwiększenie przysługuje osobie, u której okresy składkowe i nieskładkowe nie zostały uzupełnione okresami rolnymi. Ponadto z tego świadczenia może skorzystać członek rodziny, który pobiera rentę rodzinną po wyżej wymienionej osobie.
Podsumowanie
- Zwiększenie o część rolną podlega osobom ubiegającym się o świadczenia emerytalno-rentowe z ZUS, które posiadają opłacone składki ubezpieczenia w KRUS i ZUS.
- Zwiększenie rolne przysługuje osobom, których okres składkowy w KRUS jest mniejszy niż 25 lat.
- Aby otrzymać dodatek, należy złożyć wniosek o zwiększenie rolne oraz zaświadczenie potwierdzające odprowadzanie składek z tytułu ubezpieczenia rolniczego w KRUS.
- Dodatek ten jest formą rekompensaty za okres płacenia składek na poczet KRUS.
- Wniosek oraz zaświadczenie potwierdzające lata składkowe należy złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który wydaje decyzje o prawie do wypłaty dodatkowych środków.
- Prawo do zwiększenia nie przysługuje osobom, które uzyskały emeryturę rolniczą.